idea.org.pl

Rozwoj dziecka

Rozwoj dziecka

Rozwoj dziecka

Bycie rodzicem to bardzo odpowiedzialna rola, na barkach rodziców spoczywa nie tylko opieka nad maluchem ale także obowiązek odpowiedniego wychowania i pomocy w rozwoju. Kiedy pojawia się na świecie dziecko, bez wątpienia życie rodziców wywraca się do góry nogami. Noworodek wymaga stałej opieki. Mimo, że opieka nad noworodkiem ogranicza się wyłącznie do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak karmienie, przewijanie oraz usypianie, opieka nad takim maluchem wymaga sporych pokładów wytrwałości i siły. Rodzice muszą być czujni, gdyż dziecko na tym etapie życia może się zadławić lub zakrztusić.

Ponadto tak małe dziecko nie potrafi na tyle się komunikować, by jasno wyrazić, co mu dolega lub czego potrzebuje. Rodzice zatem zdani są na obserwacje swej pociechy oraz instynkt. Noworodek, poza tym, że wymaga nadzoru i uwagi, potrzebuje także częstych, regularnych posiłków. Dziecko powinno przyjmować pokarm mamy lub mleko modyfikowane co 2-3 godziny. Równie ważne jest zapewnienie malcowi odpowiedniej ilości snu- podczas odpoczynku organizm dziecka nie tylko się regeneruje ale i wzmacnia, co abrdzo istotne dla jego dalszego rozwoju.

Im dziecko starsze, tym jego potrzeby stają się bardziej zróżnicowane i jest ich więcej. Kilkumiesięczny maluch wymaga nie tylko regularnych posiłków i snu ale także większego zaangażowania ze strony rodziców i większej uwagi. Wówczas dziecko zaczyna poznawać otoczenie, początkowo za pomocą zmysłu wzroku i słuchu, z biegiem czasu także za pomocą smaku- dlatego też należy otoczyć dziecko odpowiednią opieką, by nie dopuścić do zadławienia czy zakrztuszenia- dzieci chcąc poznawać świat wkładają do buzi wszystko, co mają w zasięgu ręki, staje się tak także przez wzgląd na ząbkowanie- dziecko łapiąc ustami przedmioty minimalizuje swędzenie i ból związany z wyrastaniem zębów. Jednak należy pamiętać o tym, że rozwój dziecka to nie tylko nauka rozpoznawania dźwięków, postaci czy zdobywanie umiejętności siedzenia i chodzenia.

To także zmiany żywieniowe. Odpowiednie odżywianie jest bardzo istotne już od pierwszego dnia życia dziecka. Najlepszym pokarmem dla malucha jest naturalny pokarm matki. Niestety nie każda kobieta może karmić piersią, w takim wypadku dziecko musi być karmione przez butelkę, mieszanką mleka modyfikowanego. Produkt ten musi być w pełni dopasowany do wieku dziecka, jego potrzeb oraz układu pokarmowego, który od razu po urodzeniu nie jest w pełni wypracowany.

Dlatego też wszelkie zmiany w żywieniu oraz wprowadzanie nowych składników do diety powinny być stopniowe. Jeśli jesteś młodym rodzicem, który obawia się, że nie umie odpowiednio zadbać o swą pociechę, warto skorzystać z fachowych książek lub porady położnej lub pediatry.

– autor artykułu